Geri dönün

MUTLUYUM ÖYLEYSE BAŞARILIYIM

Ayazağa Işık İlköğretim Kurumu Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi'nin, 8. sınıf öğrencilerine yönelik "Kariyer Planlama Çalışmaları" kapsamında düzenlediği “Mutluluk ve Başarı” konulu motivasyon çalışması 18 Ekim 2018 Perşembe günü FID Yönetim Kurulu Üyemiz yönetici ve takım koçu Meltem Kınacı tarafından gerçekleştirilmiştir.

Herkes Mutlu olmanın peşinde... Zaman zaman kafamız karışsa, unutsak veya farkında olmasak da, ne yapıyorsak mutlu olmak için yapıyoruz. Çocuğun da, bireyin de, ekibin de, organizasyonun da, genel müdürün de, şirket sahibinin de peşinde olduğu havuç "mutluluk". Olumlu tarafından motivasyonu ve hayata bakış açısı önemli bir unsur. Bakış açımız zihniyet ve tutumlarımızı oluşturan ve özel ya da iş hayatımızdaki ilişki ve iletişimimizi direkt etkileyen başlangıç noktası.  Ve bu ailemizde başlayıp, eğitim öğretim hayatımızda ve sonrasında da tüm yaşamımızda bize özel yöntemlerle devam ediyor.   İşte bu konuyu değerlendirmek, öğrencilerimizde kendileri ve gelecek ile ilgili farkındalık yaratmak üzere Nişantaşı 89 mezunlarımızdan Meltem Bayraktar Kınacı 18 Ekim tarihinde Ayazağa Işık Ortaokulu 8. Sınıf öğrencileriyle bir ders saatinde bir araya geldi. Sınav hazırlığında olan 146 öğrenci mutluluk ve başarı kavramlarının ilişkisi, hayata bakış açımızın ve düşüncelerimizin bizi nasıl bakarsak hepimizin odak noktası aynı. İnsanların çeşitli hedef ve özlemleri var. Hayatları boyunca bunlara ulaşmak için plan ve çalışmalar yapıyorlar. Bu hede?ere ulaşmak için de kişinin etkilediği ve yönlendirdiği konusunda interaktif bir çalışmayla kısa bir süreliğine farklı bir alana odaklandılar. Geçen senelerde yine Ayazağa Işık Ortaokulu 8. Sını?arla benzer motivasyon ve farkındalık sohbetlerine katılan Meltem B. Kınacı yeni jenerasyonun ufkunun çok açık olduğu, düşüncelerinde kendilerine engel koymamaları sebebiyle yaratıcılık becerilerinin eskilere oranla daha potansiyeli yüksek olduğu düşüncesinde. 20 yıla yakın kurumsal hayatına yöneticilik tecrübesi ardından kurumlarda birey ve ekip verimliliği ve gelişimi ile çalışan mutluluğu ve bağlılığı üzerine çalışmakta olan Kınacı, çalıştığı yetişşkinlerden bu çalışmalar, eğitimler ve düşünce yapısını okul sıralarında görmüş olsalar ne kadar farklı noktalarda olabileceklerini çok sıklıkla duyduğunu, dolayısıyla özellikle kendi mezun olduğu okulda böyle bir çalışmanın Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi tarafından talep edilmiş olmasından duyduğu mutluluğu bizlerle paylaştı.  Geçen senelerdeki bu örneklerin daha sonra velisi olduğu Nişantaşı Işık Ortaokulu 6. ve 7. sını?arında tekrarlamış olması da çocuklardaki etkisini doğrular nitelikte olduğunu belirtti. Konuyla ilgili olarak Ayazağa Işık Ortaokulu  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Neslihan Altınntaş konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde paylaştı: “Bizim için öğrencileri sadece sınava hazırlamak değil, geleceğe hazırlamak da önemli. Bu yüzden akademik destek kadar çocukların ruhsal olarak desteklenmesi de çok önemli.  Rehberlik ve psikolojik danışma servisi olarak kariyer planlama çalışmaları kapsamında öğrencilerimizin hem rahatlamasına alan açacak hem de motive edecek çalışmalar planlıyoruz. Sayın Meltem Kınacı ile son birkaç yıldır motivasyon ile ilgili çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Bu yıl okulumuzda gerçekleştirdiği ‘Mutluluk ve Başarı’ konulu çalışması öğrencilerimizin kendilerine yol haritası belirlemeye çalıştıkkları bugünlerde, hem kendi arzu ve isteklerini gözden geçirdikleri hem de rahatlamalarına alan açan bir motivasyon çalışması olmuştur.” Genç Işıklı öğrencilerimize, kariyer seçimleri için yol gösterecek tüm etkinlik ve programlara her zaman destek vermeye devam edeceğiz.  

Katılımcı mezunlarımıza teşekkür ederiz.

Foto Galeri