MENTORLUK

‘’MENT TO BE’’ Mentorluk Projesi

IŞIK OKULLARI mezunlarının bilgi ve tecrübelerini öğrencilerin kişisel ve kariyer gelişimine aktarması amacıyla; üniversite öğrencileri ve yeni mezunlarla ortak çalışma içerisinde oldukları bir gönüllülük projesidir.

Uzun vadede Işıklı profesyonelleri güçlü bağlarla birbirine bağlayarak sosyal hayatta ve iş yaşamında güç birliği yaratmak amaçlanır.

Bu bağlamda, yıl içerisinde gerçekleştirilen oryantasyonlar, sertifika törenleri ve sosyal buluşmalarla mezunların kendi aralarında oluşturdukları ağın gelişmesi desteklenir. 

 

Hikayemiz

2016’da FID, F.M.V. Işık Üniversitesi ile, EMCC (European Mentoring Coaching Council) akreditasyonuyla ‘’Ment to be’’ adını verdiği mentorluk projesini başlatarak tüm eğitim kurumlarına mentorluk konusunda emsal teşkil edecek bir girişimde bulundu.

2016 yılında 58 mezunumuz mentorluk eğitimi aldı ve toplam 69 öğrencimize mentorluk verildi. 

2017 yılında proje, Mentorink Online Akıllı Mentorluk platformu ile daha kapsayıcı ve sürdürülebilir hale getirilmek üzere desteklenerek büyüdü. Mentorluk projemiz  sayesinde, öğrencilerimiz iş ve staj fırsatı yakalamakta, mesleki gelişimleri için düzenli fikir ve destek almaktadır. Camiamızdaki gençlere ışık olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Amacımız

Mezunların; öğrenci ihtiyaçları ve beklentilerini en iyi şekilde anlayarak, onların kariyer belirleme fırsatları konusunda farkındalıklarını geliştirmek, kişisel gelişim ve kendi potansiyellerini keşfetmeleri ile ilgili olarak onlara kendi tecrübeleri ile mentorluk yapabilmesi için uygun ortamı sağlamak.

Hedefimiz

Işık Okulları’nın seçkin mezunlarını daha çok gencimizle buluşturmak ve 5 yıl içinde 1000 eşleşme gerçekleştirerek projemizi bir marka haline getirmek.

Katılımcı profili

Projemizde, geniş Işık camiasının; Işık okulları mezunları, okul aile birliği üyeleri, Feyziyeliler Işıklılar Derneği üyeleri, Vakıf ve Üniversite çalışanları gibi kariyerinde başarılı, iş tecrübesi olan, mentorluk konusunda yetkin, değerli  isimleri MENTORLUK yapmak üzere yer almaktadır.

Işık Üniversitesi öğrencileri, Işık Okullarından mezun olmuş ve başka bir üniversitede öğrenim gören ya da mezun olup henüz iş hayatına atılmış Işıklılar ise MENTEE olabilmektedir.

Programın İşleyişi

3 ayda bir açılan 2 saatlik oryantasyon programını tamamladıktan sonra başvuruları onaylanır ve sistem tarafından en iyi eşleşmeleri yapılır. Mentorink’ten iki tarafa da otomatik bir e.posta gider ve program üzerinden yazışarak ister online ister yüz yüze görüşmeler gerçekleşir. Görüşmeler sistemdeki içeriklerle desteklenir. İdeal olarak 3 haftada bir, toplam 6 görüşme yapılması beklenir. Süreci tamamlayanlar otomatik olarak Linkedin’de sertifika sahibi olurlar.

"EMCC Türkiye Onaylı Mentor” olmak isteyen katılımcılarımız ise, 3 mentee ile en az 18 saatlik mentorluk saatini ve başvuru formlarını doldurmuş olarak  kurula sunarlarsa EMCC akreditasyonlu mentor sertifikası almaya hak kazanabilirler.

 

Foto Galeri